Profilaktyka i higiena

Profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej to najprostszy sposób na niedopuszczenie do rozwoju schorzeń jamy ustnej. Dbając o swoje zęby regularnie, nie dochodzi bowiem do odkładania się na zębach płytki bakteryjnej – wroga zębów i dziąseł.

Płytka bakteryjna z czasem może przekształcić się w kamień nazębny, a ten, zwłaszcza poddziąsłowy, to siedlisko niebezpiecznych bakterii, które powodują stan zapalny dziąseł, co w konsekwencji może prowadzić nawet do utraty zębów. Najlepszą metodą, by uniknąć tego typu problemów jest oczyszczanie zębów, stała ich kontrola, dlatego warto odwiedzać gabinet dentystyczny co 6 miesięcy.

W naszym gabinecie proponujemy Pacjentom pełen zakres zabiegów profilaktycznych, stosując nowoczesne i sprawdzone metody. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Urządzenie generuje drgania o dużej częstotliwości – ultradźwięki, które przenoszone są na cieniutką końcówkę roboczą skalera. W ten sposób docierają w okolice poddziąsłowe i międzyzębowe i sprawiają, że kamień nazębny bardzo łatwo pęka, a następnie odpada i jest usuwany przez spray wodny.

Piaskowanie zębów

Zabieg usuwania osadów i przebarwień powstających na skutek picia kawy herbaty, palenia tytoniu. Nie można ich się pozbyć za pomocą szczoteczki do zębów. Piaskowanie wykonywane jest za pomocą piaskarki stomatologicznej, z której pod ciśnieniem wydostaje się spray wodno-sodowy, który dokładnie oczyszcza okolice przydziąsłowe i międzyzębowe. Niezbędnym uzupełnieniem profesjonalnego oczyszczania zębów jest profilaktyka fluorkowa. W naszym gabinecie wykonywane jest lakierowanie zębów lakierami zawierającymi fluor. Obecnie fluor jest składnikiem past do mycia zębów, płynów do higieny jamy ustnej, a nawet nici dentystycznych i gum do żucia. Przewagą profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym nad profilaktyką „domową” jest stosowanie lakierów o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru, których kontakt ze szkliwem trwa wiele godzin. Dzięki szeroko pojętej profilaktyce fluor zostaje wbudowany w szkliwo zęba i podnosi jego odporność na próchnicę. Im więcej fluoru znajduje się w strukturze szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Fluor zakłóca także metabolizm komórek bakteryjnych i wpływa na zdolność buforową śliny.
Należy jednak pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór fluoru są szkodliwe, dlatego preparaty o dużym stężeniu fluoru mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza dentysty.

Instruktaż higieny jamy ustnej

czyli szczegółowe wskazówki dotyczące zasad dbania o zęby i jamę ustną. Higienistka przeprowadza badanie Pacjenta, określa indywidualne potrzeby i proponuje odpowiednią technikę szczotkowania zębów oraz niezbędne akcesoria do higieny jamy ustnej: pasty do zębów, nici dentystyczne, płukanki, szczoteczki międzyzębowe, irygatory... Czasami niezbędna jest dodatkowa motywacja, często u dzieci, stąd kolorowe ilustracje, instruktaż szczotkowania na fantomie czy wybarwienie płytki bakteryjnej bezpośrednio w ustach pacjenta. W naszym gabinecie Pacjenci mogą zdać każde pytanie – nie pozostawimy go bez odpowiedzi i wskazówek.

Wskazówki żywieniowe

czyli odpowiednia dieta ma znaczenie. W trosce o zdrowie, doceniając rolę diety w zapobieganiu próchnicy i innych chorób przyzębia, służymy radą i informacją dotyczącą dobrych nawyków żywieniowych, odpowiednich zachowań prozdrowotnych i zasad komponowania diety. Szczególnie istotne znaczenie ma dieta, odpowiednia dla uzębienia, w przypadku kobiet w ciąży, Mam niemowlaków, a także starszych dzieci. W naszym gabinecie chętnie opowiemy o tym co i jak jeść.

Lakowanie bruzd

bruzdy i zagłębienia na powierzchni zębów trzonowych są miejscami zalegania resztek pokarmu i rozwoju bakterii. Ich złożony kształt uniemożliwia dokładne ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów. To sprzyja rozwojowi próchnicy zębów trzonowych zarówno stałych, jak i mlecznych. Lakowanie bruzd polega zaś na wypełnianiu bruzd i szczelin specjalnym materiałem zawierającym fluor – lakiem szczelinowym. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, ale także mleczne trzonowce. Możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna.